הגיע הזמן לתת לציבור להשקיע – IPO (initial public offering)

הנפקה ציבורית

מהי הנפקה ציבורית?


הנפקה ראשונית לציבור (IPO) הינה תהליך שבו תאגיד פרטי מציע מניות לציבור בהנפקת מניות חדשה. הנפקת מניות ציבורית מאפשרת לחברה לגייס הון ממשקיעים ציבוריים. המעבר מחברה פרטית לחברה ציבורית יכול להיות זמן חשוב עבור משקיעים פרטיים למימוש רווחים מההשקעה שלהם, מכיוון שהוא כולל בדרך כלל פרמיות למניות עבור משקיעים פרטיים בהווה. בינתיים היא גם מאפשרת למשקיעים ציבוריים להשתתף בהנפקה.

תהליך ההנפקה לציבור:


חברה פרטית שהגיעה להון מסוים ויציבות בחברה יכולה להחליט שהיא רוצה לצאת להנפקה ציבורית.

בתהליך זה החברה מבינה שתהיה כפופה לחוקי הרגולציה של אותה מדינה בה היא מנפיקה ,בארץ הרגולציה הינה הרשות לניירות ערך.

לפני ההנפקה מגיעים שמאים להעריך את שווי החברה ולאחר מכן החברה מחליטה כמה מניות מסך המניות היא מחליטה להנפיק לציבור וכמה להשאיר בידי אחזקה פרטית.

לפני תחילת ההנפקה החברה צריכה למכור את כל המניות לחתמים הגדולים ובכך להבטיח את גיוס ההון שהיא דורשת.

לאחר ההנפקה המשקיעים הפרטיים יכולים למכור את המניות שלהם ובכך להרוויח מההשקעה שלהם.

יתרונות ההנפקה הציבורית


במידה וחברה רוצה לצמוח ולהתפתח היא זקוקה להשקעה.

יש בפניה מספר אפשרויות :

1.היא יכולה לגייס משקיעים פרטיים שככל הנראה יבקשו אחוזים גבוהים מהחברה ובכך הם יהפכו לבעלי עניין נוספים בחברה.

2.היא יכולה לבקש הלוואה מהבנק אך תהיה כפופה לריביות של הבנק ותוכל לקבל הלוואה עד סכום מסוים.

  1. החברה יכולה לצאת להנפקה ציבורית.

בהנחה והיא עומדת בכל התנאים היא תאפשר למיליוני אנשים מכל העולם להשקיע בחברה ובכך לא יתווספו עוד משקיעים לדירקטוריון כיוון שכל משקיע יחזיק אחוז מאוד קטן בחברה כולה.

הרעיון הטמון מאחוריי הנפקת המניות לציבור הינה היכולת של חברה מעבר לגיוס הכסף היא פיתוח החברה לממדים אחרים.

בואו ניקח אתכם כדוגמא:


בהנחה ואתם בעלי חברה פרטית גדולה ואתם רואים צורך להגדיל את החברה לממדים שלא הכרתם בעבר אז מה עליכם לעשות?

קודם כל עליכם לגייס את סכום הכסף הדרוש אשר ישמש לכם לפיתוח החברה, כמו שהזכרנו האופציות העומדות בפנינו הם: משקיעים פרטיים, בנקים או הנפקה ציבורית.

במידה ולקחנו משקיע פרטי נסתכן בכך שהוא יקבל החלטות הרות גורל בחברה ויתפוס נתח מאוד מכובד מאחוזי החברה.

במידה ולקחנו בנק אז נספוג ריביות הלוואה עצומות שמלוות במשהו שנקרא ריבית דריבית (זה כבר נושא אחר שיש עליו הסבר מפורט בבלוג שלנו)

ובמידה והחלטנו להנפיק לציבור אז זה יכול לנוע לשני הכיוונים, בואו נבין למה:

  • משקיעי הציבור שמחליטים להשקיע במניות בעצם מבצעים מחקר טכני או פונדמנטלי או שניהם לגבי התנהלות החברה, ביצועים ובעצם תמונה כוללת של המשך הביצועים ופיתוח החברה בעתיד. במידה והציבור אכן רואה את החברה שלכם כחברה מצויינת שאכן יכולה להתפתח , לעלות ולהתרחב אל המטרות אליהם אתם מכוונים אז הציבור ישקיע את כספו הפרטי בתמורה לעזור לגדילת העסק שלכם וליהנות מהתשואה הרווחת שהמניה יכולה להשיג במידה ואכן הכל התנהל כשורה.
  • משקיעי הציבור יכולים להגיד ההפך על החברה שלכם ובמקום לראות את היתרונות או התמונה הגדולה כפי שאתם רואים ומאמינים , הציבור בעצם יכול להחליט שעל סמך הניתוח שלו , המניה שלכם לא תקבל את הכסף שלו ובכך הציבור יכול להכריע שאתם לא מניה מספיק מעניינת. ברגע שהציבור לא רואה עניין במניה שלכם לא רק שאתם לא מקבלים את הכסף שלו ולא תהנו מרווחי הכסף על המניה כתוצאה מהגדילה,  יהיו גם המון משקיעים שינסו להוריד אתכם או במונח המקצועי יעשו ״שורט״ על המניה שלכם כדי להרוויח ממגמה יורדת.

לסיכום :


הנפקה ציבורית הינה כלי מדהים אך כלי מסוכן וכמו שאפשר לעלות את החברה שלכם ולהגיע איתה לשיאים שלא חלמתם כך גם אפשר להוריד אותה ולמחוק את כל מה שעבדתם עליו.

חשוב שתדעו שכאשר אתם אנשים פרטיים שמשקיעים בחברה ציבורית אתם רשאים לצפות בכל נהלי החברה , להיות חשופים לכל צעד, רכישה דוחות כספיים וכו..

לכן חשוב לעשות את המחקר שלכם בצורה הנכונה והמדויקת ביותר כדי לא לפקשש בבחירת המניה עליה אתם בוחרים להשקיע.

אז סיכמנו והבנו שהפוטנציאל טמון בשוק ההון, טמון בהנפקות ציבוריות ובשביל להרוויח כמו הגדולים צריך לדעת לעשות את זה נכון.

 

 

 

(SKILLS האקדמיה) מספקת שירותי הכשרה ולימוד בלבד, כל מידע או ייעוץ הכלולים בתוכן באתר הם בעלי אופי כללי בלבד ואינם מהווים ייעוץ אישי או השקעה.

לא נקבל אחריות לכל אובדן או נזק או הפסד כספי. כולל ללא הגבלה לכל אובדן רווח שעלול לנבוע בעקיפות או ישירות משימוש

במידע כזה או על סמכו. עליך לפנות לייעוץ פיננסי עצמאי לפני שאתה רוכש מוצר פיננסי.

כל עסקאות ניירות ערך ומוצרים פיננסיים או מכשירים כרוכים בסיכונים.

אנא זכור כי תוצאות ביצועי העבר אינן בהכרח מעידות על תוצאות עתידיות.

מאמרים נוספים

איך איינשטיין יעזור לכסף שלכם לעשות עוד כסף

מה אם הייתם מגלים שלא רק שאפשר לעשות כסף מהכסף שלכם אלא היה אפשר לעשות כסף מהרווח שכבר צברתם? אלברט איינשטיין אשר הגדיר את התופעה הזאת כאחד מפלאי העולם אמר פעם " ריבית דריבית היא הפלא השמיני בתבל . מי שמבין זאת , מרוויח . מי שלא – משלם". אפקט הריבית דריבית היא הריבית על הקרן ( סכום ההשקעה / הלוואה ) + הריבית שהצטרפה לאורך תקופת ההלוואה / השקעה, כלומר אם השקענו 10 אלף ש"ח ובשנה הראשונה התשואה הייתה 10 אחוז.

איך וורן באפט יודע איפה להשקיע

וורן באפט הינו אחד מגדולי המשקיעים אשר הונו מוערך בכ-100 מיליארד דולרים. למי שלא מכיר וורן באפט עשה את הונו משוק ההון, שיטת ההשקעה שלו מבוססת על חוקים וכללים ברורים ופשוטים. אחד מהכללים הוא לוודא אם שווי החברה מנופח או מופחת ,והדרך לבדוק את זה היא מאוד פשוטה אז בואו נתחיל. כדי להבין האם שווי חברה מנופח או מופחת נעזר בכלי שנקרא מכפיל רווח. מכפיל רווח הינו יחס מחיר המניה לרווח החברה למניה.

איך לייצר הכנסה פסיבית

לפני שנתחיל להסביר לכם איזה אופציה קיימת להכנסה פסיבית, נגיד את זה בקול רם. כולנו היינו רוצים לחיות טוב יותר מבלי לעבוד קשה יותר, אך אם קיימת האופציה למה לא כולם עושים את זה אתם בטח שואלים?! האופציה קיימת וזה נכון לא כולם עושים את זה מסיבה אחת פשוטה, הם מעולם לא רכשו שום ידע פיננסי והפחד לצאת מאזור הנוחות ולסכן כסף שעבדת קשה בשבילו באמת מצריך קצת אומץ וקצת ידע האם זה שווה את זה בואו נגלה.
error: Content is protected !!

ברוכים הבאים

לקבלת יעוץ חינם השאירו פרטים

לקבלת יעוץ חינם השאירו פרטים -