מדרגות המס על הכנסה מיגיעה אישית: כך תחשבו את שכר הנטו
מדרגות מס הכנסה ב-2026 מתחילות ב-10% על 7,010 ₪ הראשונים בחודש ומגיעות ל-47% על כל שקל מעל 46,690 ₪, ומעל 60,130 ₪ בחודש מתווסף מס יסף של 3%. שכירה עם 15,000 ₪ ברוטו משלמת לפני זיכויים כ-2,116 ₪, ואחרי 2.75 נקודות זיכוי כ-1,450 ₪ בלבד, פחות מ-10% מהשכר.
הטעות הנפוצה ביותר היא לחשוב שמי שעבר למדרגה של 31% משלם 31% על כל השכר. זה לא עובד כך.
מדרגות מס הכנסה 2026: הטבלה המלאה
אלה המדרגות על הכנסה מיגיעה אישית, כלומר משכר או מעסק, לפי רשות המסים. הגבולות זהים לאלה של 2024, כי עדכון המדרגות למדד הוקפא בשנים האחרונות.
| שיעור מס | הכנסה חודשית | הכנסה שנתית |
|---|---|---|
| 10% | עד 7,010 ₪ | עד 84,120 ₪ |
| 14% | 7,011 עד 10,060 ₪ | 84,121 עד 120,720 ₪ |
| 20% | 10,061 עד 19,000 ₪ | 120,721 עד 228,000 ₪ |
| 31% | 19,001 עד 25,100 ₪ | 228,001 עד 301,200 ₪ |
| 35% | 25,101 עד 46,690 ₪ | 301,201 עד 560,280 ₪ |
| 47% | מעל 46,690 ₪ | מעל 560,280 ₪ |
מעל 60,130 ₪ בחודש, 721,560 ₪ בשנה, משלמים מס יסף נוסף של 3% על החלק שמעל הסף. את הטבלה העדכנית תמיד כדאי לוודא באתר רשות המסים לפני חישוב של שנה אחרת.
איך עובדות מדרגות מס הכנסה?
מס הכנסה בישראל הוא מס מדורג (Progressive Tax): השכר מחולק לשכבות, וכל שכבה חייבת בשיעור משלה. כל שקל נוסף ממוסה רק בשיעור של השכבה שבה הוא נופל. מי שמרוויח שקל אחד מעל גבול המדרגה משלם את השיעור הגבוה רק על השקל הזה, ולא על כל השכר.
כלומר, אין מצב שבו העלאה בברוטו מקטינה את הנטו בגלל מעבר מדרגה. מה שכן קורה הוא שכל שקל נוסף שווה פחות ממה שנראה.
כמה מס משלמים בפועל בכל רמת שכר?
שכיר עם 2.25 נקודות זיכוי ו-12,000 ₪ ברוטו משלם כ-972 ₪ מס הכנסה בחודש, כ-8% מהשכר. ב-35,000 ₪ הוא משלם כ-7,730 ₪, כ-22%, אף שהמדרגה השולית שלו היא 35%. הפער בין השיעור השולי לשיעור הממוצע הוא הדבר החשוב ביותר להבין במדרגות.
| ברוטו חודשי | מס לפני זיכויים | מס אחרי 2.25 נקודות | שיעור ממוצע | מדרגה שולית |
|---|---|---|---|---|
| 9,000 ₪ | כ-980 ₪ | כ-435 ₪ | 4.8% | 14% |
| 12,000 ₪ | כ-1,516 ₪ | כ-972 ₪ | 8.1% | 20% |
| 15,000 ₪ | כ-2,116 ₪ | כ-1,572 ₪ | 10.5% | 20% |
| 20,000 ₪ | כ-3,226 ₪ | כ-2,682 ₪ | 13.4% | 31% |
| 25,000 ₪ | כ-4,776 ₪ | כ-4,232 ₪ | 16.9% | 31% |
| 35,000 ₪ | כ-8,272 ₪ | כ-7,728 ₪ | 22.1% | 35% |
| 50,000 ₪ | כ-13,919 ₪ | כ-13,375 ₪ | 26.7% | 47% |
החישוב כולל רק מס הכנסה ונקודות זיכוי בסיסיות של תושב, 242 ₪ לנקודה בחודש ב-2026. הוא לא כולל ביטוח לאומי, מס בריאות, זיכוי על הפקדה לפנסיה ונקודות נוספות, והוא להמחשה בלבד.
דוגמה מלאה: דנה מחיפה, 15,000 ₪ ברוטו
דנה, בת 35, רווקה, שכירה עם 15,000 ₪ ברוטו. כך מחושב מס ההכנסה שלה לפי מדרגות 2026:
| שכבה | חישוב | מס |
|---|---|---|
| 7,010 ₪ ראשונים | 10% | 701 ₪ |
| 7,010 עד 10,060 ₪ | 14% על 3,050 ₪ | 427 ₪ |
| 10,060 עד 15,000 ₪ | 20% על 4,940 ₪ | 988 ₪ |
| מס לפני זיכויים | סכום השכבות | 2,116 ₪ |
| נקודות זיכוי | 2.75 כפול 242 ₪ | מינוס 665.5 ₪ |
| מס הכנסה לתשלום | 2,116 פחות 665.5 | כ-1,450 ₪ |
מכאן יורדים עוד דמי ביטוח לאומי ומס בריאות, שנגבים בשיעור מופחת על חלק השכר עד כ-60% מהשכר הממוצע במשק ובשיעור מלא מעליו, עד תקרה. את השיעורים לשנת 2026 בודקים באתר המוסד לביטוח לאומי. יורד גם חלק העובד בפנסיה, 6% מהשכר, כלומר 900 ₪.
יש גם צד שלא רואים בנטו: המעסיק מפקיד לפנסיה של דנה לפחות 6.5% לתגמולים ו-6% לפיצויים, מעבר לברוטו. אצלה מדובר בכ-1,875 ₪ בחודש. מי שמשווה בין שתי הצעות עבודה רק לפי הנטו מפספס את החלק הזה.
מה קורה כשמקבלים העלאה?
אם דנה תקבל תוספת של 1,000 ₪ ברוטו, כל השקלים האלה נופלים במדרגה של 20%. מס ההכנסה יעלה ב-200 ₪, ומעליו ביטוח לאומי, מס בריאות ו-6% לפנסיה. ביד יישאר בערך 60% עד 65% מהתוספת, ועוד 60 ₪ ייכנסו לחיסכון הפנסיוני שלה.
זו לא סיבה לסרב להעלאה. זה מסביר למה העלאה של אלף שקלים לא מרגישה כמו אלף שקלים, ולמה כדאי לשקול הטבות שממוסות אחרת, כמו הפקדה מוגדלת לקרן השתלמות.
מס יסף: מי משלם אותו?
מס יסף הוא מס נוסף של 3% על הכנסה שמעל 60,130 ₪ בחודש, 721,560 ₪ בשנה. שכיר עם 70,000 ₪ ברוטו משלם עליו כ-296 ₪ בחודש, על 9,870 ₪ שמעל הסף. יחד עם המדרגה העליונה, השיעור השולי שלו מגיע ל-50%. הסף חל על ההכנסה הכוללת, ולכן גם רווח הון גדול באותה שנה יכול להכניס לתחומו מי שבדרך כלל לא שם.
איפה החישוב נשבר
שתי עבודות. כל מעסיק מנכה מס כאילו הוא היחיד. בלי תיאום מס, העבודה השנייה ממוסה בשיעור הגבוה ביותר.
בונוס חד פעמי. חודש עם בונוס נראה במערכת השכר כמו שכר גבוה, והניכוי באותו חודש גבוה בהתאם.
שנה חלקית. המדרגות והנקודות מחושבות על בסיס שנתי. מי שעבד רק חלק מהשנה שילם לעיתים יותר מדי, ויכול לבקש את ההפרש. יש מדריך על שבע הסיבות להחזר מס לשכירים.
עצמאים. אצל עצמאי אין ניכוי במקור. הוא משלם מקדמות ומגיש דוח שנתי, ושיעורי הביטוח הלאומי שלו שונים.
כל מצב כזה שווה בדיקה מול רואה חשבון או יועץ מס, בעיקר כשיש כמה מקורות הכנסה. ומי שרוצה לבנות תקציב על בסיס הנטו האמיתי, ולהחליט מה לעשות עם מה שנשאר, יכול להתחיל בקורס ניהול פיננסי.
שאלות נפוצות
מה מדרגות מס הכנסה ב-2026?
10% עד 7,010 ₪ בחודש, 14% עד 10,060 ₪, 20% עד 19,000 ₪, 31% עד 25,100 ₪, 35% עד 46,690 ₪ ו-47% מעל (מדרגות ה-20% וה-31% הורחבו בחוק ההתייעלות הכלכלית שאושר במרץ 2026, למפרע מינואר). מעל 60,130 ₪ בחודש מתווסף מס יסף של 3%.
האם מעבר למדרגת מס גבוהה מוריד את הנטו?
לא. השיעור הגבוה חל רק על החלק של השכר שמעל גבול המדרגה. כל שקל נוסף בברוטו מוסיף לנטו, גם אם פחות משקל שלם.
כמה שווה נקודת זיכוי ב-2026?
242 ₪ בחודש, 2,904 ₪ בשנה. תושב מקבל 2.25 נקודות ואישה עוד חצי נקודה, ויש נקודות נוספות לפי מצב אישי. הפירוט המלא נמצא במדריך נקודות זיכוי 2026.
מה ההבדל בין מדרגה שולית לשיעור מס ממוצע?
המדרגה השולית היא השיעור שחל על השקל האחרון שהרווחתם. השיעור הממוצע הוא סך המס חלקי סך השכר. בשכר של 35,000 ₪ המדרגה השולית היא 35%, אבל השיעור הממוצע אחרי נקודות זיכוי הוא כ-22%.
המידע במאמר הוא לימודי בלבד ואינו מהווה ייעוץ השקעות או תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם.